Rodzaje cery

Zacznijmy od początku, aby wybrać odpowiednie dla nas kosmetyki musimy wiedzieć jaką mamy cerę.  Przedstawie wam rodzaje cery oraz ich charakterystykę, a także podpowiem jakim sposobem możemy sprawdzić rodzaj cery jeśli nie jesteśmy pewni.

Wyróżniamy cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną.

Cera normalna – gładka, jędrna, napięta, bez niedoskonałości.

Cera sucha – brakuje jej nawilżenia, jest cienka i wrażliwa na czynniki środowiskowe takie jak wiatr czy mróz. Skóra sucha często się łuszczy i narażona jest na wczesne powstawanie zmarszczek.

Cera tłusta – ma zbyt aktywne gruczoły łojowe, na twarzy widoczna jest tłusta połyskująca warstwa. Ma tendencje do zatykania się porów co często prowadzi do powstawania trądziku i stanów zapalnych.

Cera mieszana – strefa T czyli nos, czoło i broda są tłuste, reszta twarzy jest sucha.

Dodatkowo nasza cera może być jeszcze wrażliwa, trądzikowa lub naczynkowa. Cerze wrażliwej często towarzyszy uczucie pieczenia i ściągnięcia twarzy szczególnie po użyciu wody i mydła. Cera trądzikowa zazwyczaj związana jest z problemami hormonalnymi, a cerę naczynkową charakteryzują popękane naczynka krwionośne czyli tak zwane pajączki. Możemy mieć zarówno cerę mieszaną jak i trądzikową lub też suchą i naczynkową.

Dobry sposób na sprawdzenie naszej cery : myjemy twarz beztłuszczowym płynem do mycia, po godzinie przykładamy chusteczkę do twarzy. Jeżeli na chusteczce odbita jest litera T oznacza to, że cera jest mieszana, jeżeli chusteczka jest cała tłusta mamy cerę tłustą. Łuszczenie się skóry wskazuje nam na cerę suchą, a jej podrażnienie na wrażliwą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s